Praktyki zawodowe – Szwecja Malmö 2021r.

Wrażenia uczniów z pierwszego tygodnia pobytu w Malmö.

W ramach programu Erasmus + uczniowie ZST w zawodzie technik logistyk i technik informatyk 18.10.2021 r. realizują trzytygodniowy staż zawodowy w zakładach pracy: Candy People, MixMat AB, Global Sweets&Drinks, Diyala, Accord Skylt&Reklam AB, Wraps 24 AB, Nordic Repair AB, PIXELIS, Kullagatan Elektronik Service.

Początkowo praktykanci byli zestresowani nowymi obowiązkami oraz zadaniami jakie na nich czekają. Pomogła im znajomość języka angielskiego doskonalona podczas zajęć w ramach programu Erasmus+ i kompetencje zawodowe. Do zakładów pracy dojeżdamy komunikacją miejską, która jest bardzo nowoczesna i dostosowana dla kobiet z wózkami, osób niepełnosprawnych i starszych. Częste kursy autobusów ułatwiają przemieszczanie się po terenie Malmö.

Czym zajmujemy się na stażu zawodowym… ?
Logistycy zmagają się z zadaniami na magazynie i produkcji, między innymi kompletują zamówienia, formują paletowe jednostki ładunkowe zgodnie z ich wytycznymi, etykietują, skanują kody kreskowe, składują towary zgodnie z metodami kompletacji na magazynie. Co więcej, koordynują procesy załadunku i rozładunku towarów. Informatycy pracują w różnych dziedzinach branży IT m.in. – serwisują sprzęt elektroniczny, tworzą strony internetowe i reklamy oraz projektują grafikę. Po powrocie z pracy i w weekend nie brakuje nam wrażeń.

We wtorek spacerowaliśmy uliczkami Malmö, zwiedziliśmy najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji – Turning Torso, którego majestatyczna, niepowtarzalna konstrukcja zapiera dech w piersiach. W szczególności, o zachodzie słońca, budowla pięknie wygląda na tle morza. Następnie podziwialiśmy widoki w parku Music Hill Iljud cullen.

W piątek uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku nad morzem w dzielnicy Hamnen. Tam poczuliśmy prawdziwy szwedzki klimat. Na pomoście otoczonym morzem znajdowało się palenisko. Fale wpływały na kładkę, światło z pobliskich okien i latarni odbijało się w wodzie, pobudzając wyobraźnię.

W sobotni poranek mieliśmy okazję zobaczyć ogród botaniczny – Slottsträdgården, a w nim Castle Mill. Następnie zwiedziliśmy Teknikens och sjöfartens hus, gdzie podziwialiśmy piękną przyrodę i architekturę Malmö. Na zakończenie wycieczki podziwialiśmy Malmö Castle zbudowany w XVI w. przez Duńczyków.

Pierwszy tydzień pobytu w Szwecji dostarczył nam wiele nowych doświadczeń. Poznaliśmy kulturę i zwyczaje mieszkańców tego państwa. A to dopiero początek naszej wspaniałej przygody…

 

Wszystkie artykuły i prezentacje uczniów są dostępne do obejrzenia i pobrania poniżej: