Praktyki zawodowe – Berlin 2018r.

14 października 2018 roku przyjechaliśmy w godzinach wieczornych do Berlina, aby odbyć praktyki zawodowe. Po 11 godzinach podróży autokarem przybyliśmy do Metropol Hostel Berlin

Pierwsze wrażenia uczestników:

Natan: „Hostel bardzo mi się podobał, szczególnie jego lokalizacja”

Tomek: „Byłem zachwycony, bo zobaczyłem Berlin po raz pierwszy”

Konrad: „Wszystko mi się bardzo podoba. Jest super”

Po krótkim zwiedzeniu miasta mieliśmy spotkanie w biurze Berlink dotyczące organizacji naszych praktyk. Pierwszy tydzień w Berlinie był dla nas pełen wrażeń. Zapoznaliśmy się z naszymi pracodawcami i obowiązkami. Każdy z nas dostał przydział do pracy w swoich firmach, gdzie na początku mieliśmy spotkania organizacyjne dotyczące przebiegu praktyk.

Pierwsze wrażenia z miejsca pracy

Tomek: „Moje wrażenia po pierwszym tygodniu pracy były bardzo pozytywne. Mój szef przyjął mnie bardzo gościnnie i zapoznał z obowiązkami”

Michał i Artur: „Jesteśmy bardzo zadowoleni. Naprawialiśmy laptopy oraz wymienialiśmy zepsute części”

Konrad: „Szef miło mnie przyjął, jest dobra atmosfera i mili współpracownicy”

Natan i Marek: „Jest wspaniale, mamy dobrego szefa i i dobry sprzęt do fotografowania”

Szymon: „Na początku miałem obawy przed pójściem do pracy, gdyż dojeżdżałem i pracowałem sam. Mimo, że zespół składał się z członków różnej narodowości, dobrze się rozumieliśmy, ludzie byli sympatyczni, a bariera językowa nie była żadną przeszkodą”

W pierwszym tygodniu odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich było ZOO Berlińskie. Widzieliśmy wiele gatunków zwierząt, których nie można spotkać na wolności. Następnego dnia odwiedziliśmy Checkpoint Charlie, gdzie zrobiliśmy sobie zdjęcie i przeszliśmy wzdłuż pozostałości Muru

Drugi i trzeci tydzień minął nam naprawdę szybko, miło i przyjemnie. W pracy nie było żadnych problemów z porozumiewaniem się. Serwisowaliśmy sprzęt lub pracowaliśmy w programach do obrabiania zdjęć.

Tomek: „Drugi tydzień pracy minął bardzo szybko i jestem z niej zadowolony”

Artur: „Moi współpracownicy są dla mnie wyrozumiali i pomagają mi kiedy tego potrzebuję”

W drugim tygodniu naszego pobytu w Berlinie odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej oraz Wansee. Poznaliśmy historię powstania świata, zobaczyliśmy szkielety zwierząt, m.in. T-rex’a. W Wansee zobaczyliśmy dokumenty, w których naziści ostatecznie rozwiązali kwestię żydowską, czyli zaplanowali ludobójstwo w czasie II wojny światowej.

Nasze wrażenia:

Adrian: „Byłem bardzo poruszony tym co zobaczyłem, utwierdziło mnie to w przekonaniu, że wojna jest straszna”

Krystian: „Wszyscy jednoznacznie stwierdziliśmy, że każdy Polak powinien pamiętać o tragicznej historii naszego kraju”

W trzeci weekend naszego pobytu w Berlinie odwiedziliśmy Pergamon Muzeum. ,,Poznaliśmy historię Starożytnego Wschodu – zobaczyliśmy przepiękną Bramę Isztar, stelę z prawem Hammurabiego, pismo klinowe, zabytki z czasów rzymskich oraz dzieła sztuki islamskiej”

Podsumowanie naszego pobytu na praktykach w Berlinie. 

W pracy zyskaliśmy wiele cennych wskazówek dotyczących naszego przyszłego zawodu. Poprawiliśmy swoje umiejętności językowe i poznaliśmy wielu interesujących ludzi. Podczas weekendowego zwiedzania poznawaliśmy obcą kulturę. Urzekła nas wielokulturowość Berlina.

Szymon: „Podczas praktyk w Berlinie nauczyłem się dużo, zdobyłem nowe doświadczenia w swojej kwalifikacji, zwiedziłem wiele ciekawych miejsc. Najbardziej podobała mi się wizyta w Pergamon Muzeum”

Artur: „Berlin bardzo mi się spodobał, udało mi się odnaleźć w mieście pomiędzy obcymi kulturami. Jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu”

Tomek: „Przebywającw Berlinie mogłem poznać nowe kultury, udoskonalićjęzyk oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kwalifikacji zawodowych. Będę miło wspominał ten czas”

 

Grupa technik informatyk

 

 

My, wspaniała grupa budowlańców ze słynnej Szkoły Technicznej w Kolbuszowej wyjechaliśmy 14.10.2018 r. do Berlina na praktyki miesięczne z opiekunami: Dariuszem Zwolskim i Robertem Serafinem. Berlin przywitał nas piękną pogodą i stukotem S-Bhanów. Sprawnie dotarliśmy do Metropol Hostel Berlin, gdzie przywitano nas pyszną kolacją. Hostel znajduje się w centrum Berlina, skąd mamy blisko do różnych sklepów i komunikacji miejskiej. Obok Hostelu znajduje się słynny kebab Mustafa, na którego długo czeka się w kolejce (obowiązkowy punkt pobytu w Berlinie). W drugim dniu udaliśmy się do biura Berlink, gdzie serdecznie nas przywitano. Po spotkaniu pani Marta Buffon i Sylvia Dudek pokazały nam najważniejsze zabytki Berlina takie jak: Brama Brandenburska, Bundestag, Plac Paryski. Zaskoczyła nas wielokulturowość Berlina, ulice tętniące życiem wielu nacji i zapachem różnych kuchni świata.

W tym samym dniu udaliśmy się z panią Martą Laube do firmy Beck Trockenbau GmbH, gdzie rozmawialiśmy z szefem o programie praktyk i czekających nas obowiązkach. W pierwszy weekend 20-21.10 byliśmy w Zoo oraz zwiedzaliśmy miejsce zamachu z grudnia 2016r. w dzielnicy Charlottenburg. Widzieliśmy również Checkpoint Charlie i Mur Berliński, który rozdzielał miasto na część zachodnią i wschodnią. Podczas tygodnia pani Marta Buffon organizowała dla nas activities takie jak gry nocne, bilard, piłkarzyki i kręgle. W drugi weekend 27-28.10 zwiedzaliśmy Muzeum Wansee oraz Hauptbahnhof. Po dwóch tygodniach nastąpiła wymiana opiekunów. Przyjechały pani Dyrektor Grażyna Pełka oraz pani Jolanta Zwolska. W ostatni weekend zwiedzaliśmy Muzeum Pergamon. Miejsca, które zobaczyliśmy bardzo nam się podobały i na długo zostaną w naszej pamięci.

 

Nasz pobyt w Berlinie, to nie tylko oglądanie znanych miejsc, ale przede wszystkim zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i doskonalenie językowych. W pierwszy dzień pracy nasz brygadzista Pan Scholz przywitał nas bardzo miło i zapoznał z pracownikami. Pracowaliśmy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00-15:00. Porozumiewaliśmy się językiem niemieckim w zakresie podstawowym. Przez cały okres praktyk byliśmy podzieleni na grupy 2-3 osobowe i wykonywaliśmy takie prace jak: układanie izolacji akustycznej na ścianach, noszenie na piętra płyt kartonowo-gipsowych, desek i sprzętów koniecznych do wykonania pracy. Przykręcaliśmy płyty kartonowo-gipsowe do profili, szpachlowaliśmy pierwszą warstwę, a następnie przykręcaliśmy drugą warstwę. Podczas pracy niektórzy z nas wyjeżdżali na inne budowy, gdzie demontowali podwieszane sufity. Ostatni dzień pracy minął nam bardzo szybko. Pan Scholz pochwalił nas i podziękował za bardzo dobrze wykonaną pracę. Pożegnał nas z łezką w oku i chciał abyśmy go odwiedzili w przyszłości. 09.11.2018 podsumujemy pobyt w stolicy Niemiec na spotkaniu w firmie Berlink. Planujemy zwiedzić Muzeum figur woskowych Madame Tussauds i w wolnym czasie pożegnać się z miastem. 10.11.2018 wyruszymy w drogę powrotną.

 

Technicy budownictwa